Congratulations to Willy Edel, Grand Prix Toronto champion! Edel took down the tournament with an innovative take on Jund with [card]Lotus Cobra[/card] and [card]Thundermaw Hellkite[/card].

[draft]thundermaw hellkite
lotus cobra[/draft]

This marks the 3rd Grand Prix in a row that saw Jund take the top spot. Check out Wizards' official coverage for more information.

Here are the Top 16 decklists from the event:

Alon Chitiz - Top 4

[deck]Main Deck
1 Breeding Pool
1 Flooded Grove
3 Forest
3 Island
4 Misty Rainforest
2 Mountain
4 Steam Vents
4 Stomping Ground
2 Valakut, the Molten Pinnacle
4 Sakura-Tribe Elder
2 Snapcaster Mage
4 Cryptic Command
2 Farseek
3 Peer Through Depths
3 Pyroclasm
4 Remand
4 Scapeshift
4 Search for Tomorrow
4 Serum Visions
2 Telling Time
Sideboard
4 Ancient Grudge
3 Guttural Response
4 Leyline of Sanctity
4 Negate[/deck]

Collin Morton - Top 8

[deck]Main Deck
1 Arid Mesa
4 Celestial Colonnade
1 Godless Shrine
2 Hallowed Fountain
2 Island
4 Marsh Flats
2 Plains
1 Scalding Tarn
3 Seachrome Coast
4 Tectonic Edge
1 Watery Grave
3 Wall of Omens
1 Azorius Signet
2 Batterskull
3 Detention Sphere
4 Lingering Souls
3 Oust
2 Path to Exile
4 Spreading Seas
3 Supreme Verdict
1 Talisman of Progress
3 Elspeth, Knight-Errant
3 Gideon Jura
3 Jace, Architect of Thought
Sideboard
1 Ghostly Prison
3 Leyline of Sanctity
1 Meddling Mage
2 Mindbreak Trap
1 Negate
2 Path to Exile
3 Rest in Peace
2 Spellskite[/deck]

Jon Stern - Top 8

[deck]Main Deck
4 Blackcleave Cliffs
1 Blood Crypt
1 Forest
1 Godless Shrine
4 Marsh Flats
1 Overgrown Tomb
1 Plains
4 Raging Ravine
1 Stomping Ground
1 Swamp
1 Temple Garden
4 Verdant Catacombs
4 Bloodbraid Elf
4 Dark Confidant
4 Deathrite Shaman
4 Tarmogoyf
2 Abrupt Decay
2 Inquisition of Kozilek
4 Lightning Bolt
4 Lingering Souls
2 Terminate
3 Thoughtseize
3 Liliana of the Veil
Sideboard
1 Ancient Grudge
1 Batterskull
1 Grafdigger's Cage
1 Maelstrom Pulse
2 Olivia Voldaren
2 Rakdos Charm
2 Shatterstorm
1 Sowing Salt
2 Stony Silence
1 Thoughtseize
1 Thundermaw Hellkite[/deck]

Sam Pardee - 2nd

[deck]Main Deck
3 Forest
3 Gavony Township
1 Godless Shrine
4 Misty Rainforest
2 Overgrown Tomb
2 Razorverge Thicket
1 Swamp
1 Temple Garden
4 Verdant Catacombs
2 Woodland Cemetery
4 Birds of Paradise
2 Deathrite Shaman
1 Eternal Witness
1 Ethersworn Canonist
4 Kitchen Finks
3 Melira, Sylvok Outcast
2 Murderous Redcap
1 Noble Hierarch
1 Orzhov Pontiff
1 Phyrexian Metamorph
1 Qasali Pridemage
1 Ranger of Eos
1 Reveillark
1 Spellskite
3 Viscera Seer
1 Wall of Roots
2 Abrupt Decay
4 Birthing Pod
3 Chord of Calling
Sideboard
1 Baneslayer Angel
2 Dismember
1 Harmonic Sliver
1 Kataki, War's Wage
2 Lingering Souls
1 Linvala, Keeper of Silence
1 Obstinate Baloth
2 Rule of Law
1 Shriekmaw
3 Thoughtseize[/deck]

Alex Majlaton - Top 4

[deck]Main Deck
4 Blinkmoth Nexus
4 Darksteel Citadel
3 Glimmervoid
4 Inkmoth Nexus
1 Island
3 Arcbound Ravager
1 Etched Champion
3 Master of Etherium
2 Memnite
4 Ornithopter
4 Signal Pest
4 Steel Overseer
4 Vault Skirge
4 Cranial Plating
4 Mox Opal
4 Springleaf Drum
4 Thoughtcast
1 Welding Jar
2 Whipflare
Sideboard
1 Ancient Grudge
2 Dismember
3 Etched Champion
2 Ethersworn Canonist
1 Ray of Revelation
2 Rest in Peace
2 Spell Pierce
2 Thoughtseize[/deck]

Willy Edel - 1st

[deck]Main Deck
4 Blackcleave Cliffs
1 Blood Crypt
1 Fire-Lit Thicket
1 Forest
1 Godless Shrine
4 Marsh Flats
1 Overgrown Tomb
3 Raging Ravine
1 Stomping Ground
1 Swamp
1 Temple Garden
1 Treetop Village
4 Verdant Catacombs
4 Bloodbraid Elf
2 Dark Confidant
4 Deathrite Shaman
1 Grim Lavamancer
2 Kitchen Finks
2 Lotus Cobra
4 Tarmogoyf
2 Thundermaw Hellkite
2 Dismember
2 Inquisition of Kozilek
4 Lightning Bolt
2 Lingering Souls
2 Maelstrom Pulse
3 Thoughtseize
Sideboard
2 Darkblast
1 Dismember
1 Grim Lavamancer
2 Kitchen Finks
1 Lingering Souls
1 Maelstrom Pulse
3 Rakdos Charm
2 Rule of Law
2 Slaughter Games[/deck]

Dan Jordan - Top 8

[deck]Main Deck
4 Blackcleave Cliffs
1 Blood Crypt
1 Forest
1 Godless Shrine
4 Marsh Flats
1 Overgrown Tomb
4 Raging Ravine
1 Stomping Ground
2 Swamp
1 Temple Garden
4 Verdant Catacombs
4 Bloodbraid Elf
4 Dark Confidant
4 Deathrite Shaman
4 Tarmogoyf
2 Burst Lightning
2 Inquisition of Kozilek
4 Lightning Bolt
4 Lingering Souls
2 Terminate
3 Thoughtseize
3 Liliana of the Veil
Sideboard
1 Ancient Grudge
1 Maelstrom Pulse
2 Olivia Voldaren
2 Rakdos Charm
1 Rule of Law
2 Shatterstorm
2 Sowing Salt
1 Spellskite
1 Thoughtseize
2 Thundermaw Hellkite[/deck]

James Vance - Top 8

[deck]Main Deck
4 Flooded Grove
2 Forest
3 Island
4 Misty Rainforest
1 Mountain
4 Steam Vents
4 Stomping Ground
2 Valakut, the Molten Pinnacle
3 Augur of Bolas
4 Sakura-Tribe Elder
4 Snapcaster Mage
4 Cryptic Command
1 Cultivate
2 Farseek
1 Firespout
2 Into the Roil
4 Lightning Bolt
4 Peer Through Depths
3 Scapeshift
1 Spell Pierce
3 Unsummon
Sideboard
3 Boseiju, Who Shelters All
2 Firespout
1 Meloku the Clouded Mirror
3 Negate
1 Rude Awakening
3 Spellskite
2 Threads of Disloyalty[/deck]

Melissa DeTora - 9th Place

[deck]Main Deck
2 Fetid Heath
4 Godless Shrine
4 Isolated Chapel
4 Marsh Flats
4 Plains
1 Swamp
4 Windbrisk Heights
4 Auriok Champion
3 Hero of Bladehold
3 Tidehollow Sculler
2 Honor of the Pure
2 Intangible Virtue
4 Lingering Souls
4 Path to Exile
4 Raise the Alarm
4 Spectral Procession
4 Thoughtseize
3 Zealous Persecution
Sideboard
2 Dismember
2 Ethersworn Canonist
4 Fulminator Mage
3 Mirran Crusader
1 Rule of Law
3 Stony Silence[/deck]

Michael Steinborg - 10th Place

[deck]Main Deck
2 Forest
3 Gavony Township
1 Godless Shrine
2 Horizon Canopy
1 Misty Rainforest
1 Overgrown Tomb
1 Plains
4 Razorverge Thicket
3 Stirring Wildwood
1 Temple Garden
4 Verdant Catacombs
1 Aven Mindcensor
2 Baneslayer Angel
3 Birds of Paradise
1 Deathrite Shaman
4 Fauna Shaman
1 Gaddock Teeg
1 Linvala, Keeper of Silence
4 Loxodon Smiter
4 Noble Hierarch
1 Orzhov Pontiff
1 Qasali Pridemage
1 Shriekmaw
1 Thalia, Guardian of Thraben
4 Wilt-Leaf Liege
4 Lingering Souls
4 Path to Exile
Sideboard
3 Chalice of the Void
1 Creeping Corrosion
2 Dismember
1 Ethersworn Canonist
1 Kataki, War's Wage
2 Relic of Progenitus
2 Rule of Law
1 Spellskite
2 Stony Silence[/deck]

Ben Moir - 11th Place

[deck]Main Deck
4 Blackcleave Cliffs
1 Blood Crypt
1 Forest
1 Godless Shrine
4 Marsh Flats
1 Overgrown Tomb
1 Plains
4 Raging Ravine
1 Stomping Ground
1 Swamp
1 Temple Garden
4 Verdant Catacombs
4 Bloodbraid Elf
4 Dark Confidant
4 Deathrite Shaman
4 Tarmogoyf
1 Abrupt Decay
2 Inquisition of Kozilek
4 Lightning Bolt
4 Lingering Souls
1 Maelstrom Pulse
2 Terminate
3 Thoughtseize
3 Liliana of the Veil
Sideboard
1 Abrupt Decay
1 Batterskull
3 Fulminator Mage
2 Jund Charm
1 Maelstrom Pulse
2 Obstinate Baloth
2 Rule of Law
2 Shatterstorm
1 Thundermaw Hellkite[/deck]

Matt Mercier - 12th Place

[deck]Main Deck
4 Blinkmoth Nexus
4 Darksteel Citadel
3 Glimmervoid
4 Inkmoth Nexus
1 Island
4 Arcbound Ravager
2 Master of Etherium
2 Memnite
4 Ornithopter
4 Signal Pest
4 Steel Overseer
4 Vault Skirge
4 Cranial Plating
3 Galvanic Blast
4 Mox Opal
4 Springleaf Drum
4 Thoughtcast
1 Welding Jar
Sideboard
2 Ancient Grudge
1 Dismember
4 Etched Champion
1 Ray of Revelation
2 Rest in Peace
3 Spell Pierce
2 Thoughtseize
[/deck]

Ari Lax - 13th Place

[deck]Main Deck
3 Arid Mesa
1 Breeding Pool
1 Forest
2 Gavony Township
4 Grove of the Burnwillows
1 Hallowed Fountain
4 Misty Rainforest
1 Mountain
2 Rugged Prairie
1 Sacred Foundry
1 Steam Vents
1 Stomping Ground
1 Temple Garden
2 Avacyn's Pilgrim
4 Birds of Paradise
2 Deceiver Exarch
1 Ethersworn Canonist
1 Glen Elendra Archmage
1 Izzet Staticaster
4 Kiki-Jiki, Mirror Breaker
2 Kitchen Finks
1 Linvala, Keeper of Silence
1 Murderous Redcap
4 Noble Hierarch
1 Phantasmal Image
1 Qasali Pridemage
3 Restoration Angel
1 Spellskite
2 Wall of Omens
1 Wall of Roots
1 Zealous Conscripts
4 Birthing Pod
Sideboard
2 Ancient Grudge
1 Aven Mindcensor
3 Chalice of the Void
1 Creeping Corrosion
2 Dispel
1 Obstinate Baloth
3 Path to Exile
2 Sowing Salt[/deck]

Jasper Johnson-Epstein - 14th Place

[deck]Main Deck
4 Arid Mesa
4 Blackcleave Cliffs
1 Blood Crypt
7 Mountain
4 Scalding Tarn
4 Goblin Guide
3 Grim Lavamancer
4 Hellspark Elemental
4 Keldon Marauders
4 Vexing Devil
4 Bump in the Night
3 Flames of the Blood Hand
4 Lava Spike
4 Lightning Bolt
4 Rift Bolt
1 Shard Volley
1 Sudden Shock
Sideboard
1 Cunning Sparkmage
1 Grim Lavamancer
3 Rakdos Charm
4 Searing Blaze
2 Sudden Shock
4 Thoughtseize[/deck]

Ben Feingersh - 15th Place

[deck]Main Deck
2 Breeding Pool
2 Forest
4 Inkmoth Nexus
4 Misty Rainforest
2 Overgrown Tomb
2 Pendelhaven
4 Verdant Catacombs
4 Blighted Agent
4 Glistener Elf
4 Noble Hierarch
4 Plague Stinger
2 Apostle's Blessing
2 Distortion Strike
1 Giant Growth
4 Groundswell
4 Might of Old Krosa
1 Mutagenic Growth
3 Rancor
3 Thoughtseize
4 Vines of Vastwood
Sideboard
3 Abrupt Decay
4 Dismember
1 Distortion Strike
1 Hurkyl's Recall
1 Inquisition of Kozilek
4 Spellskite
1 Thoughtseize[/deck]

Daniel Cecchetti - 16th Place

[deck]Main Deck
4 Blinkmoth Nexus
4 Darksteel Citadel
4 Glimmervoid
4 Inkmoth Nexus
4 Arcbound Ravager
2 Master of Etherium
4 Memnite
4 Ornithopter
4 Signal Pest
4 Steel Overseer
4 Vault Skirge
4 Cranial Plating
1 Dispatch
4 Mox Opal
4 Springleaf Drum
1 Steelshaper's Gift
4 Thoughtcast
Sideboard
2 Ancient Grudge
2 Dismember
3 Electrickery
3 Etched Champion
4 Ethersworn Canonist
1 Rest in Peace[/deck]