North Dakota States Results

1st
Corey Baumeister
RUG Ramp

Maindeck
[deck]
2 Avenger of Zendikar
2 Frost Titan
4 Lotus Cobra
3 Oracle of Mul Daya
1 Deprive
4 Explore
1 Flame Slash
4 Jace, the Mind Sculptor
4 Lightning Bolt
4 Mana Leak
4 Preordain
4 Copperline Gorge
2 Halimar Depths
4 Misty Rainforest
4 Raging Ravine
4 Scalding Tarn
3 Forest
4 Island
2 Mountain [/deck]

Sideboard
[deck]
1 Flame Slash
2 Flashfreeze
4 Goblin Ruinblaster
3 Pyroclasm
2 Ratchet Bomb
2 Spell Pierce
1 Volition Reins [/deck]

2nd
Corey Kruckenberg
Boros

Maindeck
[deck]
3 Goblin Bushwhacker
4 Goblin Guide
3 Kor Skyfisher
4 Plated Geopede
4 Steppe Lynx
2 Stoneforge Mystic
1 Adventuring Gear
1 Basilisk Collar
2 Burst Lightning
2 Devastating Summons
2 Journey to Nowhere
4 Lightning Bolt
3 Staggershock
1 Sword of Vengeance
4 Arid Mesa
4 Marsh Flats
4 Scalding Tarn
2 Teetering Peaks
5 Mountain
5 Plains [/deck]

Sideboard
[deck]
2 Baneslayer Angel
4 Cunning Sparkmage
3 Kor Firewalker
3 Mark of Mutiny
3 Tunnel Ignus [/deck]

3rd
Jordan Stensgard
Eldrazi Ramp

Maindeck
[deck]
1 Emrakul, the Aeons Torn
4 Joraga Treespeaker
1 Kozilek, Butcher of Truth
4 Overgrown Battlement
4 Primeval Titan
1 Ulamog, the Infinite Gyre
2 Wurmcoil Engine
3 All is Dust
2 Cultivate
2 Everflowing Chalice
2 Explore
4 Growth Spasm
4 Summoning Trap
4 Eldrazi Monument
1 Eye of Ugin
4 Khalni Garden
1 Mystifying Maze
4 Tectonic Edge
12 Forest [/deck]

Sideboard
[deck]
3 Acidic Slime
1 All is Dust
3 Brittle Effigy
4 Obstinate Baloth
2 Pelakka Wurm
2 Ratchet Bomb [/deck]

4th
Brian Illing
Valakut Ramp

Maindeck
[deck]
3 Acidic Slime
2 Inferno Titan
2 Molten-Tail Masticore
4 Primeval Titan
4 Sylvan Ranger
1 Wurmcoil Engine
2 Comet Storm
4 Cultivate
4 Explore
4 Lightning Bolt
3 Pyroclasm
2 Evolving Wilds
1 Raging Ravine
3 Terramorphic Expanse
4 Valakut, the Molten Pinnacle
7 Forest
10 Mountain [/deck]

Sideboard
[deck]
2 Act of Treason
1 Burst Lightning
3 Goblin Ruinblaster
2 Naturalize
3 Obstinate Baloth
4 Summoning Trap [/deck]

5th
Steven Pfeiff
U/B Tempo Control

Maindeck
[deck]
4 Abyssal Persecutor
3 Fume Spitter
3 Skinrender
2 Trinket Mage
4 Vampire Hexmage
1 Basilisk Collar
1 Brittle Effigy
2 Consuming Vapors
1 Darksteel Axe
3 Doom Blade
2 Grasp of Darkness
4 Jace, the Mind Sculptor
3 Jace Beleren
3 Mana Leak
1 Nihil Spellbomb
4 Creeping Tar Pit
4 Drowned Catacomb
4 Tectonic Edge
5 Island
7 Swamp [/deck]

Sideboard
[deck]
3 Duress
3 Flashfreeze
2 Memoricide
3 Negate
4 Ratchet Bomb [/deck]

6th
Jon Gayed
Red Deck Wins

Maindeck
[deck]
2 Ember Hauler
4 Goblin Guide
2 Kargan Dragonlord
4 Plated Geopede
2 Arc Trail
4 Burst Lightning
3 Forked Bolt
3 Koth of the Hammer
4 Lightning Bolt
4 Searing Blaze
4 Staggershock
4 Arid Mesa
3 Scalding Tarn
4 Teetering Peaks
13 Mountain [/deck]

Sideboard
[deck]
2 Combust
2 Kargan Dragonlord
4 Leyline of Punishment
3 Pyroclasm
4 Tunnel Ignus [/deck]

7th
Chris Danzl
U/W Control

Maindeck
[deck]
2 Aether Adept
1 Linvala, Keeper of Silence
2 Sea Gate Oracle
3 Sun Titan
1 Sunblast Angel
3 Wall of Omens
3 Day of Judgment
1 Elspeth Tirel
2 Gideon Jura
2 Jace, the Mind Sculptor
3 Jace Beleren
2 Journey to Nowhere
4 Mana Leak
3 Preordain
2 Ratchet Bomb
1 Venser, the Sojourner
1 Arid Mesa
4 Celestial Colonnade
4 Glacial Fortress
1 Kabira Crossroads
1 Scalding Tarn
2 Seachrome Coast
3 Tectonic Edge
5 Island
4 Plains [/deck]

Sideboard
[deck]
2 Flashfreeze
1 Molten-Tail Masticore
1 Negate
2 Nihil Spellbomb
1 Journey to Nowhere
1 Kor Sanctifiers
2 Oust
2 Revoke Existence
2 Spell Pierce
1 Volition Reins [/deck]

8th
Cody Behling
Red Deck Wins

Maindeck
[deck]
2 Ember Hauler
4 Goblin Guide
2 Inferno Titan
4 Kargan Dragonlord
2 Molten-Tail Masticore
4 Plated Geopede
2 Assault Strobe
4 Burst Lightning
4 Koth of the Hammer
4 Lightning Bolt
4 Searing Blaze
4 Arid Mesa
4 Scalding Tarn
4 Teetering Peaks
12 Mountain [/deck]

Sideboard
[deck]
4 Arc Trail
3 Devastating Summons
3 Goblin Bushwhacker
2 Ratchet Bomb
3 Tunnel Ignus [/deck]